Priser i USA - produkter, souvenirer, transport. Hur mycket pengar att ta i USA

USA: s priser

USA: s priser

USA: s priser varierar beroende på region och stad. Till exempel är en av de dyraste städerna Los Angeles, New York, San Francisco (i genomsnitt är priserna i landet 2-3 gånger högre än i Ryssland).

Shopping och souvenirer

När du handlar i USA kan du köpa varor i Levis, American Eagle, Banana Republic-butikerna till mer attraktiva priser än i Ryssland. Det är lämpligt att leta efter lyxkläder i byn Outlet Moll samt på shoppinggator i alla större städer.

För shopping i USA bör du komma under sommaren (mitten av juli - början av september) och vintern (mitten av december - slutet av januari) försäljningssäsongen..

Vad man ska föra till USA: s minne?

  • Apple-enheter (surfplatta, telefon, bärbar dator), cowboykläder, olika figurer, till exempel i form av Frihetsgudinnan, smycken, handgjorda ljus, skor (UGG och Timberland), jeans (Levis, Lee, Wrangler), amerikansk kosmetika;
  • vin, bourbon, jordnötssmör, lönnsirap.

I USA kan du köpa souvenirer från Coca Cola och M & Ms butiker - från $ 5, föremål med bild av den amerikanska flaggan eller presidenten (märken, t-skjortor, tändare) - från $ 1, föremål av amerikanska indier - från $ 2, cowboyhatt - från $ 10, Timex klockor - från $ 50, vin - från $ 10.

Turer och aktiviteter

På en sightseeingtur i Miami går du längs Collins Avenue, kör igenom de bästa områdena i Miami (SunnyAiles Beach, Bel Harber), besöker Art Deco-området och undersöker dess arkitektur. När du kör längs de viktigaste turistgatorna (Ocean Drive, Lincoln Road), arrangeras ett stopp för dig vid Villa Gianni Versace. Denna turné kostar cirka $ 40.

I Orlando bör du definitivt besöka Lion Safari National Reserve - här ser du alla typer av exotiska djur som du kan beundra, inte bara från hytten, men också gå längs specialspår som är utformade för promenader i parken (du kommer att se voljärer med ormar, sköldpaddor, en sjö och en ö som apor bor på). Den ungefärliga kostnaden för turnén är $ 25.

Söt tand kan gå till Herskey Chocolate Factory i Harrisburg. Här kan du inte bara smaka godis, utan också besöka den berömda skolan som skapats av Milton Hersh. Ett fabriksbesök med provsmakning kostar 30 dollar.

Fäder och söner kan gå till Air and Space Museum i Washington för att titta på den enorma samlingen av flygplan och rymdskepp och gå till Planetarium. För att besöka museet betalar du $ 20.

Transport

För en resa i tunnelbanan betalar du $ 2,5, för en taxiresa - $ 2,5-3,5 (startpris) + $ 0,4 för varje 300 m på vägen. Du kan komma från Washington till New York med buss för $ 7-8, från New York till Boston - för $ 9 och från New York till Toronto - för $ 60.

Om du tillhör kategorin ekonomiska turister, kommer dina dagliga utgifter för semester i USA att vara $ 100 per person, men en mer bekväm vistelse kostar dig minst $ 200 per dag för 1 person.

Turism i USA

foton

  • USA: s priser
  • USA: s priser
logo

Leave a reply